Ćwiczenia aerobowe

Ćwiczenia aerobowe są to aktywności fizyczne, które opierają się w wielkim skrócie ujmując na ćwiczeniach tlenowych. Mają one na celu zwiększenie kondycji naszego organizmu za pośrednictwem przyspieszenia pracy serca, jego rytmu bicia oraz oddechu. Jest bardzo ważne, aby pracowały szybciej zarówno serce, jak i płuca. W ten sposób mięśnie są dotlenione i należycie ukrwione, z kolei my pod względem kondycyjnym jesteśmy dużo bardziej sprawni. Warto wiedzieć, żeby natleniać się w ten sposób oraz swoją krew, bowiem wtedy dotleniony jest cały nasz organizm. Niestety wielu ludzi nie ma pojęcia o tym, że ćwiczenia aerobowe, mimo swego specyficznego nazewnictwa, w gruncie rzeczy nie mają nic wspólnego z aerobikiem.

Jako ćwiczenia aerobowe można rozumieć wszystko co wprowadza w ruch nasze ciało i zmusza do wysiłku fizycznego na wysokich obrotach nasz organizm. Może to być na przykład spacerowanie szybszym krokiem, jeżdżenie na rowerze, sprzątanie, nawet bieganie z dzieckiem czy maszerowanie z psem na spacer. Do tego  dochodzą butelki szklane codzienne sprawy porządkowe czy roboty realizowane przydomowym ogródku. Ćwiczenia zalecane są aby wykonywać nie dłużej niż godzinę. W zasadzie średnio czterdzieści minut będzie nieprzesadzone, mówimy tu o ilości aktywności tej kategorii na dobę. Nie powinno natomiast być tych ćwiczeń mniej niż dwadzieścia minut. Jest to wówczas rewelacyjny sposób na to, ażeby w znaczącym stopniu poprawić swój metabolizm. Zwiększamy odporność, polepsza się wyraźnie nasza kondycja, do tego dochodzi do wzrostu poziomu endorfin czyli hormonów szczęścia a tym samym poprawy samopoczucia.

Jest to także niesamowicie zdrowe dla poszczególnych organów, na przykład umożliwia poprawę wydajności pracy serca. Wystarczy oddawać się tego rodzaju aktywnościom fizycznym dosłownie trzy razy na tydzień. Można wówczas, a nawet zaleca się, wykonanie przerwy przez jeden dzień. Dodatkowo dochodzi do poprawy pracy mięśni oraz ograniczenia ryzyka wystąpienia poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Badania wykazują, że poprzez ćwiczenia aerobowe dochodzi nawet do poprawy stanu psychicznego, a co za tym idzie do leczenia depresji.